8. OTWARTE ZGRUPOWANIE MAŁOPOLSKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU KARATE – WIELICZKA, 19 CZERWCA 2021.

W dniu 19.06. 2021 r. w Wieliczce odbyło się kolejne, 8. już Otwarte Zgrupowanie Małopolskiego Okręgowego Związku Karate. Gospodarzem był Wielicki Klub Karate Kyokushinkai kierowany przez sensei (jap. nauczyciel) Krzysztofa Kopciowskiego (3.dan). Pod przewodnictwem shihan (jap. mistrz) : Andrzeja Drewniaka (9.dan) (osobistego ucznia założyciela stylu sosai Masutatsu Oyamy (10.dan) i prekursora karate kyokushin w Polsce), Andrzeja Krawontki (5.dan), (jednego z najdłużej ćwiczących karate kyokushin w Polsce) oraz Roberta Kopciowskiego (5.dan)(prezesa MOZK), na hali Szkoły Mistrzostwa Sportowego spotkało się ponad 100 adeptów tego najtwardszego stylu karate. Uczestnikami byli karatecy z 11 klubów Małopolski ale także zaproszeni goście ze Śląska (Dąbrowa Górnicza, Żory, Zawiercie) i Podkarpacia (Niebieszczany). Swoją obecnością seminarium uświetnili również krakowscy zawodnicy – byli medaliści: Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski w osobach Anna Lisowska (2.dan), Michał Werner (3.dan), Kamil Mastaj (1.dan).

Zgrupowanie skoncentrowane było na kumite (jap. walki) będących sercem karate, dlatego po powitaniu gości odbyła się rozgrzewka wraz z ćwiczeniami siłowymi w parach oraz trening kombinacji o tematyce tai sabaki (zejścia) i doskonalenia wysokich kopnięć (kakato oroshi) poprowadzone przez sensei Krzysztofa Kopciowskiego (3.dan). Następnym punktem programu było już 45 minutowe kumite w grupach wiekowych: 12-13 lat, 14-15 lat, 16-17 lat oraz +18 lat będące zarazem egzaminem sprawdzającym dla uczestników zdających na wyższe stopnie uczniowskie (kyu). Celem wyróżnienia przystępujących do testu, kandydaci na wyższe stopnie zostali oznaczeniu samoprzylepnymi numerami na plecach przez sensei Arkadiusza Sukiennika (4.dan) (sekretarz zarządu MOZK).

Po zakończonych walkach przyszedł czas na motywującą mowę podsumowującą. Zarząd MOZK podziękował tak licznie zgromadzonym i organizatorowi, przekazał zgromadzonym datę i termin kolejnego zgrupowania (Nowy Sącz, 18 września 2021) oraz zdecydowanie potępił niepokojącą i niezgodną z duchem karate-do praktykę „wędrowania między organizacjami celem zdobycia wyższych stopni” która coraz częściej ma miejsce w środowisku karate. Pomysł walk egzaminacyjnych w ramach seminariów MOZK spotkał się z przychylna opinia kierowników klubów którzy deklarowali chęć uczestnictwa swoich podopiecznych w egzaminie w takiej formie. Potwierdza to, iż środowisko kyokushin dostrzega problem obniżania standardów szkoleniowych jaki ostatnio zaczyna narastać.

Po przemówieniach nadszedł czas na ostatni punkt programu. Wszyscy uczestnicy zgrupowania biegiem udali się do oddalonej około 1 km Tężni Solankowej gdzie dzięki uprzejmości Zarządu Kopalni Soli Wieliczka S.A. odbył się krótki trening kihon (techniki) i kata (formy) poprowadzony przez shihan Andrzeja Drewniaka (9.dan), po którym yudansha (posiadacze czarnych pasów) wraz z organizatorem plenerowej części wydarzenia senpai Remigiuszem Wierzbickim (1.kyu) (sekretarzem zarządu WKKK) udali się na koronę tężni by tam jeszcze przez chwilę kontynuować trening. Całość wydarzenia dokumentowana była przez artystę fotografika senpai Macieja Grzymka (2. kyu) oraz Pana Adama Nowaka (Adanov_studio), którzy przez całe 5 godzin trwania Zgrupowania dbali by żaden szczegół tego szkoleniowego wydarzenia nie został pominięty w materiale promocyjno-szkoleniowym związku oraz zbliżających się Mistrzostw Świata – Kraków 2021, który jest w przygotowaniu.